BOLIGbrevkasse | Danske BOLIGadvokater
Rådgiverportalen

Brevkasse

Har du et juridisk spørgsmål, kan du sende det til Danske BOLIGadvokaters brevkasse, som besvares af medlemmer af Danske BOLIGadvokater.

Alle spørgsmål, der besvares, bringes i anonymiseret form.

Danske BOLIGadvokater forbeholder sig ret til selv at vælge, hvilke spørgsmål der besvares og offentliggøres.

Alle besvarelser er af generel karakter, og kan ikke erstatte specifik og individuel rådgivning.

Vi har opdelt spørgsmålene i 13 kategorier, så du hurtigt kan se, om andre allerede har spurgt om det, du har i tankerne.

Ved indsendelse til brevkassen accepterer du, at dit spørgsmål samt dine kontaktoplysninger sendes til et af de medlemmer af Danske BOLIGadvokater, som bistår med at besvare brevkassen. Spørgsmål/svar slettes senest efter 10 år.

Med venlig hilsen
Danske BOLIGadvokater



De seneste spørgsmål

06.07.2026 09:46:25

Spørgsmål
Spørgsmål:
Vi har som så mange andre købt første hus sammen. Vi står 50/50 som ejere af huset på skødet. Udfordringen er at person a har lagt al udbetaling og også betalt alle afdrag. Person b er helt med på at det hænger sådan sammen. Person b vil derfor gerne lade hele beløbet ved salg gå til person a. Men.. så kommer gaveafgiften ind i billedet? What to do.

A og b er ugifte og har to børn. Boet i huset 3 år

Mvh person a

Svar
Hej a.
Det klare i nemt uden skatteproblemer ved at lave en sameje overenskomst hvori du låner hvad der modsvarer 50% af det beløb b har skudt mere ind end dig,-de andre 50% er jo b`s eget indskud.
Kontakt en lokal boligadvokat der kan hjælpe jer med at lave aftalen.
Mvh
Dennis Holm Pedersen

Med venlig hilsen
Dennis Holm Pedersen
Advokat
Hjemmeside

06.07.2026 09:42:31

Spørgsmål
Har lige gået afslag på erstatning rejst mod byggesagkyndig i disciplinær og ANKENÆVN for beskikkede byggesagkyndige for mangelfuld og misvisende tilstandsrapport ved vores sommerhus. Der er synlig uomtvistelig fejlkonstruktion der ses ved tagfod. Langs 1/5 af huset ses ståltag, undertag, lægter og spær i nævnte rækkefølge – altså heller ingen klemlister. Fik ikke medhold da nævnet mente man ikke kunne konstatere om fejlkonstruktionen var gældende for hele tagkonstruktionen. Langs hele tagfoden ses undertaget ligge over lægterne.
Overvejer civil retssag efter fare signal princippet hvor den byggesagkyndige burde have reageret og registreret risiko for nedbrydning af hele tagkonstruktionen. Taget er 10 – 12 år og skal nu skiftes eller lægges om.
Har retshjælp forsikring og er berettiget til fri proces – indkomst mæssigt.
Hvad tænker du?
Venlig hilsen
Jens Povlsen

Svar
Hej Jens.
Med afslag i de 2 instanser vil det blive en up hill kamp for dig.
Når det er sagt skal det understreges at du har mulighed for civil søgsmål.
Sagen er for kompleks til at jeg kan vurdere den, men jeg vil foreslå at du får en gundig vurdering af den hos din advokat.
Med venlig hilsen
Dennis Holm Pedersen
Advokat

Med venlig hilsen
Dennis Holm Pedersen
Advokat
Hjemmeside

06.07.2026 09:37:55

Spørgsmål
hvad kræver det at Købe en styrke jord af landmand ca 6500 m2 (til min have ) Hilsen Freddy

Svar
Hej Freddy.
En udstykning og en landindektør hvis jorden ikke allerede er udmatrikuleret.
Ellers kontantakt en lokal boligadvokat der kan hjæklpe med rådgivning og aftale udfærdigelse.
Mvh
Dennis Holm Pedersen
Advokat

Med venlig hilsen
Dennis Holm Pedersen
Advokat
Hjemmeside

06.07.2026 08:58:01

Spørgsmål
Vurdering af krav om erstatning ved arealafvigelse på en integreret garage Vi har netop købt et enfamiliehus fra 2018 (købsaftale underskrevet den 1. maj 2026 med overtagelse den 1. juli 2026) for 3.795.000 kr. uden prisnedslag. Ifølge både BBR-meddelelsen og salgsopstillingen udgør boligarealet 204 m², og den integrerede garage udgør 77 m², i alt 281 m². Garagen er en del af huset, og der er direkte adgang til bryggerset herfra. Oplysningen om et garageareal på 77 m² fremgik således af de dokumenter, der dannede grundlag for vores køb, og BBR angiver fortsat garagearealet til 77 m². Siden har det vist sig, at garagen reelt kun er 64 m², svarende til en arealafvigelse på 13 m² eller ca. 16,9 % i forhold til det oplyste garageareal. Vi er efterfølgende kommet i besiddelse af en fuldmagt, som sælger underskrev i 2018, hvor sælger gav HusCompagniet bemyndigelse til at opføre et hus på 204 m² med en garage på 64 m². Sælger var således allerede i 2018 bekendt med, at den bestilte og opførte garage udgjorde 64 m², selv om BBR ved handlen – og fortsat – angiver garagearealet til 77 m². Jeg ønsker en vurdering af: • Om arealafvigelsen kan begrunde et krav om erstatning eller et forholdsmæssigt afslag i købesummen, og i givet fald størrelsen heraf. • Hvilken betydning det har, at sælger allerede i 2018 havde kendskab til det korrekte garageareal. • Om et eventuelt krav bør rettes mod sælger, ejendomsmægleren eller begge, og hvilket retsgrundlag der i givet fald vil være mest nærliggende.

Svar
Normalt er det i købsaftalen gengivet at ejendommen sælges som beset og at BBR kan afvige.
Det burde også være afspejlet i tilstandsrapporten.
Hvis ingen af delene er sket, kan I principielt have et krav mod mægler og særligt sælger.
Arealerstatning kan dog være vanskeligt at komme igennem med i praksis.

Med venlig hilsen
Thomas Mark Damsholt
Advokat
Hjemmeside

06.07.2026 08:55:45

Spørgsmål
I forbindelse med min mors død solgte vi hendes hus som dødsbo og kunne glade lukke dødsboet. Her et år efter modtager de nye ejere opkrævning på grundskyld vedr tidsrum hvor min mor boede i huset. De har søgt vurderingsstyrelsen men fået afslag og beder mig om at betale. Spørgsmålet er hvordan jeg forholder mig nu dødsboet er afsluttet. Skal jeg betale? Og hvis det er tilfældet kan det så trækkes fra i skat, har jo i princippet så allerede betalt arveafgift af beløbet.

Svar
Hvis en advokat hjalp jeg med dødsboet burde advokaten have taget højde for denne situation.
Hvis ikke er I nødt til at betale som arvinger, da I har været klar over den kommende regulering.
I kan få genoptaget boet, for at få fradrag,  men det er næppe umagen værd.

Med venlig hilsen
Thomas Mark Damsholt
Advokat
Hjemmeside

06.07.2026 06:25:06

Spørgsmål
Jeg skal leje et rækkehus af min eksmand, som har købt det så vi har børnene kan bo tæt på hinanden.
Jeg har hørt noget om at man kan lave aftale med udlejer om køb af det lejede over en årrække.
Hvordan fungerer det?

Svar
Du taler om en køberet og/eller en forkøbsret. Der gælder ingen generelle regler herfor. Du og din eksmand kan frit aftale det, som I finder passende.

I forhold til en forkøbsret ville man typisk aftale, at du skal have ret til at købe huset, hvis din mand senere vil sælge det, og prisen vil typisk blive sat til det, som han beviseligt vil kunne opnå ved salg til en uafhængig tredjemand.

I forhold til en køberet kan I aftale, at du på et nærmere bestemt tidspunkt eller til enhver tid, eventuelt efter en nærmere bestemt dato, kan købe huset. I bør i så fald også lave en aftale om, hvordan I fastsætter købesummen. Det kan f.eks. være til et gennemsnit af to ejendomsmæglervurderinger.

I bør lave aftalen skriftligt, og du bør også overveje, om aftalen skal tinglyses for at beskytte din ret over for andre.

Med venlig hilsen
Henrik Palmkvist
Indehaver og advokat
Hjemmeside

06.07.2026 06:19:46

Spørgsmål
Jeg står i den uheldige situation, at jeg for halvanden uge siden var den uheldige vinder af en massiv vandskade. Årsagen til vandskaden var et udslidt gammelt kobber rør bag overboens køkkenskabe som sprang en læk. Altså ikke overboens skyld.

Det er blevet besluttet at det er ejerforeningens bygnings-forsikring der skal betale for at udbedre/erstatte de omfattende skader i begge lejligheder.

Note: Jeg er ejer af min lejlighed – IKKE lejer – og dermed medlem af ejerforeningen.

Mit problem er følgende:
Da jeg anmeldte skaden til foreningens forsikring blev jeg enig med konsulenten om, at benytte deres godkendte håndværkere til både nedrivning, affugtning og genetablerings arbejdet. Det er samarbejdspartnere forsikring har brugt mange gange før og har fuld tillid til at arbejdet bliver udført ordentligt efter alle forskrifter og regler. Bonus ved denne løsning er, at jeg blot skal have kontakt til konsulenten samt eventuelle enkelte håndværkere for at vi sammen kan koordinere de forskellige arbejdsprocesser der nu skal i gang i min lejlighed.

Bestyrelsen samt viceværten i min ejerforening mener dog, at “qua foreningen afholder selvrisikoen på forsikringen, giver det dem (bestyrelsen) krav på og ret til at koordinere arbejdet i lejlighederne”. Når man kigger forsikringspolicen igennem kan man nemt se at selvrisikoen er på 0 kr! Så det argument er absolut nonsens i mine øjne. Desuden er jeg ejer og dermed også medlem af foreningen…

Men de insisterer stadig på at ejendommens vicevært skal agere tovholder/koordinator for diverse håndværkere samt at de som bestyrelse skal og må vælge hvilke håndværkere der hyres til diverse opgaver.

Jeg har undersøgt diverse dokumenter der er tilgængelige på vores forenings hjemmeside og kan ingen steder finde dokumentation for at en sådan aftale er blevet vedtaget på en generalforsamling eller er del af vedtægterne for foreningen.

Det skal nævnes til sidst, at viceværten som bestyrelsen gerne så være koordinator på denne. omfattende opgave ikke engang kan finde ud af at ringe/sende sms til hverken min overbo eller mig for at træffe aftaler om besigtigelser eller adgang til vores lejligheder.

Da skaden skete var viceværten ikke til at træffe, da det var udenfor hans kontortid og der ikke er et akut nummer til hverken ham eller nogen i bestyrelsen som kunne have været behjælpelige midt i kaosset. Jeg stod alene midt i kaos og fik akut skadesservice og akut VVS’er ud for at stoppe vandet og tøjle/minimere skaderne så meget som muligt.

I stedet for at tage kontakt til os beboere (læs: ejere) har viceværten (og bestyrelsen) i stedet valgt at udnytte at jeg har været flink og holdt dem opdateret mht hvornår hvilke aktører skulle komme på besøg ift skaderapporter, prisoverslag på opgaven mm. Begge gange der har været møder med disse er viceværten dukket op uanmeldt/uinviteret og har blandet sig.

Mit spørgsmål er:

Må og kan foreningens bestyrelse og viceværten bestemme hvem der skal komme og udføre arbejdet i min ejerlejlighed?

Har jeg virkelig intet at skulle have sagt i forhold til hvem der kommer og udfører arbejde i min ejerlejlighed?

Må viceværten virkelig bare troppe op uanmeldt og kræve at deltage i gennemgangen af skaderne i min bolig med de relevante fagfolk?

Er jeg i min ret til at bede viceværten om at gå sin vej næste gang han dukker op uanmeldt/uden forudgående aftale og forsøger at dominere/påvirke møder med taksator/konsulenter fra forsikringen?

Svar
Nej. Bestyrelsen og viceværten må ikke selv bestemme, hvem der skal udføre arbejdet. Du har lige så meget ret til at bestemme, hvem der skal udføre arbejdet. Du bør insistere herpå i din kommunikation med forsikringsselskabet.

Viceværten må ikke troppe uanmeldt op. Han skal varsle sine besøg i forvejen. Jo mere presserende en besigtigelse er, med jo kortere varsel kan han komme.

Om du har ret til at afvise viceværtens anmodning om adgang til din lejlighed afhænger af, hvor akut det er. Min anbefaling er at være imødekommende og give adgang i videst muligt omfang, medmindre det er meget ubelejligt. Du kan ikke undgå, at viceværten eller andre fra foreningen vil forsøge at påvirke taksator. Du må så forsøge at påvirke taksator i egen/modsat retning.

Med venlig hilsen
Henrik Palmkvist
Indehaver og advokat
Hjemmeside

25.06.2026 03:38:53

Spørgsmål
Jeg har en ejerlejlighed (nr 1) i en ejerforening med 5 ejerlejligher. Da ejendommen blev opført i 1932 hørte haven til denne lejlighed, til ejeren af ejendommen, Et mindre havestykke til en anden lejlighed (nr 2)..Jeg købte lejligheden i 1992.

En extra have blev oprettet til lejlighed nr. 3) i 1997 ifbm en ny tinglyshing af brugsret på haverne.

Nu skal der foretages en ny tinglysning, spørgsmålet er om et flertal kan tage vores have tilhørt denne lejlighed siden ejendommens opførelse i 1932, og give den til lejlighed nr. 4, således vi ingen have har, og lejlighed nr 5 ingen har?

Svar
Du er nødt til i første omgang at se, om du kan finde svaret i vedtægterne. Det er meget sandsynligt, at vedtægterne er tavse herom. Det vil ofte være tilfældet. I så fald er mit klare svar, at et flertal i foreningen ikke kan fratage dig din have. Der er tale om en eksklusiv brugsret, som følger ejerlejligheden. Denne brugsret kan ikke fratages uden dit samtykke som ejer.

Med venlig hilsen
Henrik Palmkvist
Indehaver og advokat
Hjemmeside

25.06.2026 03:33:40

Spørgsmål
Vi har et hus på en stor grund. Vi har en grundværdi og en ejendomsværdi. Skal de tal lægges sammen for at få den egentlige ejendomsvurdering. Jeg tænker på salg, hvor man skal passe på ikke sælge under vurderingen. Hvor biliigt må jeg sælge?

Svar
Du må i princippet sælge dit hus til lige præcis den pris, du ønsker, eller finder rimelig. Der er en formodning for, at når to uafhængige parter handler sammen, vil handlen altid foregå på markedsvilkår.

Sælger du imidlertid til personer eller selskaber, som du på en eller anden måde er nært forbundet med, skal du passe på, at du ikke sælger for billigt. Sker dette, kan det nemlig have skattemæssige konsekvenser. Klasseeksemplet er, at man sælger til sine børn. Et sådant salg skal i udgangspunktet ske til markedsprisen. Dog har man regler om, at et sådan salg altid – retmæssigt – kan ske til en pris, der ligger inden for +/-20% af den offentlige ejendomsvurdering. Denne regel fraviges dog, hvis man har konkrete oplysninger, der klart viser, at markedsværdien faktisk er større.

Hvis du har behov for at finde ud af, hvad markedsprisen er, skal du alliere dig med en professionel, hvilket i praksis vil sige en ejendomsmægler med lokalkendskab. Du kan ikke regne med, at den offentlige ejendomsvurdering afspejler husets markedsværdi.

Med venlig hilsen
Henrik Palmkvist
Indehaver og advokat
Hjemmeside

23.06.2026 08:45:59

Spørgsmål
vores datter vil købe en ejerlejlighed (hun er studerende, og færdig om 3 år) hun kan selv udbetale 400.000 kr, hun har også aktier for ca 200.000 kr.) vi ved godt vi kan købe den som forældrekøb, men synes det er nemmere hun selv købe en. Hun tænker i nærheden af 2 millioner, og derved et kreditforeningslån til 1,6 mill, som vi kan betale for
Kan dette i lade sig gøre, har hørt andre hvor det kan lade sig gøre, vores bank siger det skal være forældrekøb, hvilket vi synes er for besværlg ( der skal revisor på, og betales igen når hun skal købe den tilbage igen) Vi kan nemt hjælpe vi har pt. ca. 800.000 kr. stående i banken på almindelig konto, og en del akttier ca for 400.000, vi vil helst lade vores penge stå, men vil også smide måske lidt i udbetalingen) Vi har pt ca. 28000 kr. til rådighed når alt er betalt, vi har hus og to biler.
Håber i har en god løsning, men helst ikke forældrekøb, som banken foreslår
Hun har lidt småjob ved siden af hendes su, men hun håber der kommer noget mere fast, hun har haft et godt job, men den virksomhed er nu flyttet til jylland desværre
Lige nu giver hun 4900 kr for en studielejlighed, og vi overfører fast 4000 kr hver måned, og vi har stadig 28000 kr tilbage så vi kan nemt betale mere

Svar
Kære spørger
Udfordringen er, at jeres datter med sine nuværende indkomstforhold ikke vil kunne godkendes til at optage et realkreditlån. Det kræver et fast månedlig løn af ikke ubetydelig størrelse.

Så et forældrekøb er nok vejen frem.

mvh

Thomas Damsholt, advokat

Med venlig hilsen
Thomas Mark Damsholt
Advokat
Hjemmeside

23.06.2026 07:02:01

Spørgsmål
Jeg har for nylig underskrevet en købsaftale på et Rækkehus, som er et år gammelt. I den 6 dage lange beslutningsfrist foreslog min købskonsulent mig (og lagde samtidig) at tilføje en betingelse, nemlig at der kræves rapporter og ejerskifteforsikring. Men sælgeren har afvist det. Jeg er bange for, at jeg mister Rækkehuset, hvis jeg bliver ved med at presse på. Så jeg søger online og finder ud af, at der ikke rigtig er behov for en ejerskifteforsikring til nybyggeri, og det er markedsstandard, at nybyggeri ikke har det. Min købskonsulent fra Homes sagde dog, at næsten alle de sager, han har behandlet, har rapporter og ejerskifteforsikring. Nu er jeg så forvirret og ved ikke, hvem jeg skal tro. Er det virkelig normalt, at nye bygninger også har rapporter og ejerskifteforsikring?

BR

Yunbo

Svar
Du skal lytte til din boligkonsulent der har helt ret.
På nybyggeri foreligger der ganske vist en byggeskade forsikring men den dækker langt fra det der er behov for.
Hvis sælger ikke tilbyder ejerskifteforsikring mm er der en formodning for at noget er galt.
Jeg ville i den situation være tilbageholdende med at købe.

Med venlig hilsen
Dennis Holm Pedersen
Advokat
Hjemmeside

23.06.2026 06:44:22

Spørgsmål
Kan jeg leje en lejlighed i København uden at bo der permanent?

Svar
Kære Spørger.
Måske men der kan være tale om bopælspligt.
Kontakt kommunen om der forfindes bopælspligt og udstrækningen af samme.

Med venlig hilsen
Dennis Holm Pedersen
Advokat
Hjemmeside

23.06.2026 06:18:50

Spørgsmål
Jeg bor i andelsforening, og skal renovere mit badeværelse. I den forbindelse er jeg nødt til at gå gennem min underbos loft. Jeg vil narturligvis betale for et nyt loft til underboen, men hvem betaler hvis der findes ulovligheder, som fx. manglende brandsikring af etagedækket eller ulovlig el under deres loft? Er det mig, da jeg har fjernet deres loft? Eller dem, fordi det er deres ansvar at deres lejlighed er lovlig? Jeg forestiller mig at min håndværker ikke vil sætte det nye loft op, inden ulovligheder er udbedret, så hvem skal betale for det?

Svar
Udgangspunktet er, at du skal betale alle omkostninger, som er en konsekvens af de destruktive indgreb, som du eller dine håndværkere foretager i underboens loft.

Der kan være installationer, som i dag ikke lovligt vil kunne etableres, men som var lovlige på udførelsestidspunktet. Hvis dette er tilfældet, og du bliver pålagt ekstra omkostninger som følge af, at byggeforskrifterne i dag er skærpet, skal du også afholde sådanne omkostninger.

Findes der dog ulovlige installationer, som også var ulovlige på opførelsestidspunktet, hæfter underboen selv herfor. Fordelingen må i så fald være sådan, at du betaler, hvad det ville have kostet at udbedre loftet m.v. for det tilfælde, at installationerne var lovlige, og at underboen så bekoster resten.

Uanset set, hvad der findes af ulovlige installationer i loftet, har jeg dog svært ved at forestille mig, at det vil fordyre dine byggeomkostninger nævneværdigt, og ud fra den betragtning vil det være god stil af dig, hvis du blot afholder alle omkostninger selv. Det er trods alt ikke din underbo, der har bedt om disse indgreb.

Med venlig hilsen
Henrik Palmkvist
Indehaver og advokat
Hjemmeside

10.06.2026 12:40:34

Spørgsmål
Min nabo har netop meddelt, at han om 14 dage sætter et stillads op i min have. Han oplyser at stilladset skal stå der i 3 måneder. Vi har tidligere gjort opmærksom på, at vi ønskede at blive involveret i processen, da arbejdet medfører støj og støv gener. Helt konkret ønsker vi ikke at arbejdet pågår i sommer perioden. Hvordan er jeg stillet ift. at gøre indsigelse, således at arbejdet flyttes til efter august?

Svar
Hvis det er på egen grund i en villahave bestemmer du hvornår stilladset kan opsættes.

Du kan kræve afdækning for at imødegå gener.

Med venlig hilsen
Thomas Mark Damsholt
Advokat
Hjemmeside

Spørg BOLIG-brevkassen

 

 

 

Søg i brevkassen

Køb bolig
Sælg bolig
Andelsbolig
Sommerhus
Nybyggeri/ombygning
Leje
Erhverv
Tvangsauktion
Ejerforhold
Dokumenter
Fejl og mangler
Økonomi
Diverse