Har du et juridisk spørgsmål, kan du sende det til Danske BOLIGadvokaters brevkasse, som besvares af medlemmer af Danske BOLIGadvokater.
Alle spørgsmål, der besvares, bringes i anonymiseret form.
Danske BOLIGadvokater forbeholder sig ret til selv at vælge, hvilke spørgsmål der besvares og offentliggøres.
Alle besvarelser er af generel karakter, og kan ikke erstatte specifik og individuel rådgivning.
Vi har opdelt spørgsmålene i 13 kategorier, så du hurtigt kan se, om andre allerede har spurgt om det, du har i tankerne.
Ved indsendelse til brevkassen accepterer du, at dit spørgsmål samt dine kontaktoplysninger sendes til et af de medlemmer af Danske BOLIGadvokater, som bistår med at besvare brevkassen. Spørgsmål/svar slettes senest efter 10 år.
Med venlig hilsen
Danske BOLIGadvokater
06.03.2026 10:14:25
Spørgsmål
Vi har netop solgt vores andelsbolig og køber har nu lavet omfattende indsigelser imod vurderingen, fejl og mangler, som vi ikke ved hvad vi skal stille op med. Boligens pris er fastsat af en valuarvurdering, handlen foregået igennem et administrationsselskab (solgt via ekstern venteliste) og alle rapporter er lavet af det selskab, vi bliver pålagt at bruge til opgaven. Vi føler derfor at alt har været ude af vores hænder. Vi har blot gjort, som vi fik besked på og har ikke stillet spørgsmålstegn ved rapporter eller andet. Køber laver nu indsigelser om rigtige mange forskellige forhold og regner det sammen til omkring 200.000kr (under 5% af købesummen), som hun beder administrationen om at tilbageholde. Hun anfægter store ting som måden nedskrivningen foregår på (efter en fastsat kurve uden, efter hendes mening, hensyn til egentlig stand), samt mindre ting som en bruser der drypper. Hun har eftersigende haft håndværkere ude og vurdere standen og finde diverse fejl og mangler samt at prissætte udbedringen af disse. Prissætningen som en højere end vurderingsrapportens afslag. Vi er helt på bar bund i forhold til, hvor vi skal starte og slutte i denne sag. Vi troede, at vi havde gjort alt korrekt og har handlet i god tro. Har I nogle gode råd til, hvordan vi kommer videre i sagen og hvilke rettigheder vi har som sælger.
Svar
Du er nødt til at kontakte en boligadvokat.
Du kan som udgangspunkt lægge rapporterne til grund.
Nedskrivningen sker normalt efter en godkendt tabel for forbedringer.
Med venlig hilsen
Thomas Mark Damsholt
Advokat
Hjemmeside
06.03.2026 10:12:38
Spørgsmål
Vi står i den situation, at vores søn har en betydelig formue fra dels salg af en lejlighed og dels en større opsparing. De lejligheder, han ønsker at flytte til, ligger imidlertid i en prisklasse, som overstiger hans nuværende økonomiske råderum. Er der noget til hinder for, at vi – som forældre – i fællesskab med vores søn køber en lejlighed med en fordeling på f.eks. 10-10-80 (altså 10% til hver forælder og 80% til vores søn) på skødet. Herved skal vi selvfølgelig betale diverse skatter i boligen, men vi får del i en eventuel værdistigning ved et fremtidigt salg. Vores bank har givet udtryk for, at det kan være administrativt komplekst at være flere ejere på skødet og har derfor ikke kunnet rådgive os tilstrækkeligt, hvilket er baggrunden for vores henvendelse. Vi vil derfor gerne høre, om I ser potentielle udfordringer eller forhold, vi bør være særligt opmærksomme på. ? Det kan i øvrigt nævnes, at vores søn er enebarn, og at vi er gift, så der er ikke søskende eller andre arvinger, som kan blive stillet urimeligt.
Svar
Det du beskriver, kan godt lade sig gøre, men vær opmærksom på at en evt. værdistigning bliver avanceskattepligtig for jer.
Jeg mener ikke det er administrativt komplekst. I bør oprette en fælles konto.
Der bør dog også oprettes en samejeoverenskomst som regulerer ejerskabet.
I bør rådføre jer med en boligadvokat herom.
Med venlig hilsen
Thomas Mark Damsholt
Advokat
Hjemmeside
05.03.2026 08:37:08
Spørgsmål
Hej
Vi har solgt et rækkehus gennem en ejendomsmægler. I kontrakten fremgår det, at der skulle betales for markedsføring både fysisk, på forskellige boligsider samt på sociale medier (herunder både annoncering og opslag på deres egne sider).
Huset blev imidlertid aldrig annonceret på sociale medier eller slået op på mæglerens egne sider. Denne del af markedsføringen blev således ikke udført.
Vi har derfor kontaktet ejendomsmægleren, da vi mener, at det bør medføre en reduktion i den aftalte betaling for markedsføring. De har dog meddelt, at det ikke er muligt.
Kan det være korrekt, at vi fortsat skal betale for denne del af markedsføringen, selvom den ikke er blevet udført i overensstemmelse med kontrakten?
Svar
Hej Spørger.
Hvis de 2 ydelser er selvstændig værdi ansat i jeres aftale skal i naturligvis ikke betale for det.
Hvis ikke, må i betragte det som et samlet salg , hvor mægler har mulighed for at tilrettelægge de nødvendige salgstiltag uden at det får indflydelse på det samlede salær.
Med venlig hilsen
Dennis Holm Pedersen
Advokat
Hjemmeside
02.03.2026 10:17:13
Spørgsmål
Jeg står på skødet vedr. Huset jeg boede i og købt med min eksmand for nok 15 år siden, det opdager jeg nu da jeg får ejendom skat retur.
Jeg vil gerne ud af skødet, hvad og hvordan foregår det ?
Svar
Dit spørgsmål rummer flere spørgsmål som du formentlig ikke er klar over.
Du bør søge bistand hos en lokal boligadvokat der tillige har bodelinger som ekspertise.
At gennemføre overdragelse og tinglyse ejerskifte er i sig selv ikke det store problem, men det er den række af ubesvarede spørgsmål din situation giver anledning til.
Mvh
Advokat.
Dennis Holm Pedersen.
Med venlig hilsen
Dennis Holm Pedersen
Advokat
Hjemmeside
02.03.2026 10:10:49
Spørgsmål
Jeg er flyttet på plejehjem pga. blodprop. er under genoptræning og håber at flytte “hjem” igen til min andelsbolig.
Jeg kender ikke tidshorisonten og har flyttet folkeregister adresse til plejehjemmet. Nu står jeg så med en andelsbolig som ikke er beboet. Hvor længe kan den blive ved med at være ubeboet. Ifølge kommunen er der bopælspligt i andelsboligforeningens område.
Svar
Hej Spørger
At der er bopælspligt betyder at din lejlighed skal være beboet mindst 180 dage om året.
Mere vigtigt er det regelssæt der gælder i din andelsbolig forening.
Jeg vil foreslå at du kontakter administrator eller bestyrerlse for at få klarlagt om din situation kan give problemer.
Med dem bør du også drøfte om du eventuelt kan fremleje din lejlighed for en periode.
Mvh
Advokat
Dennis Holm Pedersen.
Med venlig hilsen
Dennis Holm Pedersen
Advokat
Hjemmeside
02.03.2026 10:06:14
Spørgsmål
Jeg er ved at sælge mit sommerhus.
Ejendomsværdien er kr. 1.543.000.
Tilsvarende huse i området sælges til kr. 1.600.000.
Jeg sælger til fjern familie til kr. 1.300.000.
Kan jeg risikere at blive beskattet af kr. 300.000
hilsen
Leif Bech
Svar
Hej Leif.
Skattestyrelsen har en række styring signaler de benytter ved vurderingen af eventuel skatte pligt.
Med de oplysninger du har givet kan der derfor ikke gives noget svar.
Jeg anbefaler at du kontakter en lokal bolig advokat og får klarlagt din retsstilling der.
Mvh
Advokat
Dennis Holm Pedersen
Med venlig hilsen
Dennis Holm Pedersen
Advokat
Hjemmeside
26.02.2026 15:20:20
Spørgsmål
Jeg bor til leje i mine forældres lejlighed. Jeg har pludselig fundet ud af at låsen til mit kælderrum er blevet brudt op, og mine ting er væk. Kun en enkelt kasse står ude i fællesrummet. Det viser sig, at der flyttede en ny ejer ind i sommer, hvor sælgeren ikke vidste hvilket kælderrum der tilhørte lejligheden. Vores vicevært/formand for bestyrelsen sendte en mail ud på daværende tidspunkt, for at få folk i foreningen til at sætte navn og lejlighedsnummer på kælderrummet. Jeg var ikke hjemme, og sendte i stedet en mail hvor jeg skrev hvilket rum der tilhører min lejlighed. Det er nu kommet frem fra den nye ejer at han efter 3 måneders ventetid stadig ikke havde fået oplyst hvilket kælderrum der var hans. Han har kontaktet vores vicevært flere gange, som til sidst skulle have sagt at han bare skulle tage kælderrummet under garagen (som er mit). Den nye ejer undrer sig, da der er hængelås på, samt fyldt med ting. Han henvender sig derfor igen, idet han synes det er mærkeligt, hvortil viceværten skulle have sagt at han bare skulle klippe låsen op og skaffe sig af med tingene. Vores vicevært siger blot at der må være sket en misforståelse, men ifølge den nye ejer så har der været mange muligheder for at have stoppet dette. Viceværten vil dække tabet af ejerforeningens midler. Men hvorfor skal vores fælles penge gå til at dække mit store tab ved alle mine ting (en del med affektionsværdi)? Hvordan står jeg og mine forældre rent juridisk? Skal det anmeldes til politiet for indbrud? Og hvordan bør vi i praksis forholde os til dette? Det er en lille forening på kun 14 ejerlejligheder, og det kan også give anledning til kæmpe stor nabokonflikt. Vi vil dog helst gerne forholde os rent juridisk til denne sag.
Svar
Som du fremstiller det er det viceværten der har begået en fejl og dette dækkes så af ejerforeningen.
Med venlig hilsen
Thomas Mark Damsholt
Advokat
Hjemmeside
26.02.2026 15:18:07
Spørgsmål
Vi har købt en ejendom, hvor det af BBR fremgår at der er “nedsivningsanlæg med mekanisk rensning”, men nu viser det sig at der IKKE forefindes et nedsivningsanlæg, men at spildevandet blot udledes til markdræn på naboejendommen. Dette er ulovligt. Som jeg læser ejerskifteforsikringen, så dækker denne ikke forhold uden for huset. Men er der håb om at forsikringen dækker her ? Alternativt, kan man så rejse krav imod sælger eller ejendomsmægler ?
Svar
Du bør rette kravet mod sælger, da sælger som udgangspunkt er erstatningsansvarlig for de forkerte oplysninger og for ulovligt afløb.
Med venlig hilsen
Thomas Mark Damsholt
Advokat
Hjemmeside
26.02.2026 15:12:07
Spørgsmål
Jeg kontakter jer med henblik på en juridisk vurdering af et mangelskrav, der er rejst mod mig som tidligere ejer af en andelslejlighed. Lejligheden blev overdraget pr. 1. januar 2024. Badeværelset blev renoveret i 2020. I forbindelse med overdragelsen blev lejligheden gennemgået, herunder ved eftersyn udført af foreningens VVS. I eftersynsrapporten blev følgende konkret anført vedrørende gulvafløbet: “Gulvafløb forhøjet med membranforlænger – ok.” Der blev ikke noteret anmærkninger vedrørende badeværelsets udførelse eller installationernes lovlighed, og installationerne var funktionsdygtige ved overdragelsen. Køber har nu – mere end to år efter overtagelsen – fremsat reklamation og fremlagt en teknisk vurderingsrapport udarbejdet af en autoriseret VVS-installatør. Rapporten anfører blandt andet: – Manglende permanent og forskriftsmæssig adgang til afspærringsventiler – Indbygningscisterne installeret således, at intern afspærringsventil ikke er tilgængelig eller funktionsdygtig – Gulvafløb med ca. 20 mm niveauforskel mellem rist og færdigt gulv, hvilket vurderes at være i strid med BR18 og DS 432 Rapporten konkluderer, at der foreligger udførelsesmæssige mangler fra renoveringstidspunktet, men der er ikke konstateret konkrete skader. Jeg har dokumentation for, at der er monteret afspærringsventil på vandtilførslen til cisternen. Foreningens tidligere VVS har desuden (mundtligt) oplyst, at cisternen kan tilgås ved afmontering af fuge/plade, samt at anvendelsen af membranforlænger ved forhøjelse af gulvafløb i forbindelse med flisepålægning er en korrekt metode. Han har endvidere ved eftersynet i forbindelse med salget vurderet forholdet som “ok”. Køber fastholder, at der er tale om skjulte mangler, og har varslet juridisk behandling, såfremt der ikke opnås en løsning. Der er endnu ikke fremsat et konkret beløbskrav, men der kræves økonomisk kompensation svarende til udbedringsomkostninger. Der har ikke været dokumenteret vandskade, myndighedspåbud eller funktionssvigt ved overdragelsen, og installationerne har været anvendt i over to år uden indsigelser. Jeg ønsker en vurdering af: – Om forholdene vedrørende gulvafløbet med rimelighed kan anses som skjulte mangler – Hvilken betydning VVS-eftersynet ved overdragelsen må antages at have – Om reklamationen kan anses for rettidig.
Svar
Som du fremstillet det, kan det være tvivlsomt om reklamationen er berettiget.
Det skal i givet fald afklares ved et syn og skøn som du typisk kan opnå retshjælp til.
Reklamationen er som udgangspunkt rettidig, da den ligger indenfor 3 års fristen i forældelsesloven.
Med venlig hilsen
Thomas Mark Damsholt
Advokat
Hjemmeside
26.02.2026 07:49:45
Spørgsmål
Vi er fraflyttet vores lejemål og har 3 måneder husleje. Vi har betalt 1, dvs marts april med. Udlejer har lejet lejligheden ud pr 1 marts til nye lejere. Han skriver til os at de vil have 1 måneders husleje frihed, som han naturligvis ikke vil betale da han har leje fra os. Men kan spare os for april måneds husleje. Vi har sagt go til at han udlejer lejligheden. Men må han kræve vi betaler husleje for de nye lejere i marts månede?? Vi er fraflyttet og har overdraget lejemålet og afleveret nøgler til udlejer.
Svar
Kære Spørger.
Det følger af lejelovens § 175 stk 3 at udlejer ikke kan kræve dobbelt leje i en situation som den i er i.
Alt hvad udlejer modtager i leje i jeres opsigelses periode fra ny lejer skal fragå jeres betalings krav.
Mvh.
Med venlig hilsen
Dennis Holm Pedersen
Advokat
Hjemmeside
23.02.2026 11:53:28
Spørgsmål
Jeg bor på 13. år i lejebolig, som jeg deler med min voksne søn på 35 år, der var under uddannelse, da vi flyttede ind. Jeg står alene på huslejekontrakten og vil gerne vide, om min søn uden problemer kan overtage boligen, når jeg dør, eller om han skal stå på lejekontrakten?
Pft for svar og venlig hilsen
Mette Ibdal
Svar
Hej Mette.
Har din søn haft fælles hustand med dig i mindst 2 år kan han overtage.
Med dine oplysninger skulle i være på den sikre side.
Mvh
Med venlig hilsen
Dennis Holm Pedersen
Advokat
Hjemmeside
23.02.2026 10:51:47
Spørgsmål
jeg har lige købt en ejerlejlighed, hvor sælger for omkring 2,5 år siden fik lagt nyt sildebensparket gulv, og nu har jeg konstateret aggressivt borebille angreb. hvad gør jeg ?
Svar
Kære Spørger.
Først må du få afklaret hvad der er åesagen til angrebet og hvor lang tid det har stået på.
Hvis det er opstået i sælgers ejertid og sælger ikke har været bekendt med angrebet vil det være svært at komme igennem med et krav overfor sælger.
Som grundbetingelse skal udbedringsomkostningerne ligge på 5% + for et forholdsmæssigt afslag.
Har sælger været bekendt med manglerne, men ikke oplyst om det, kan kravet rejses uden den nænte betingelse er opfyldt.
Med venlig hilsen
Dennis Holm Pedersen
Advokat
Hjemmeside
23.02.2026 10:23:24
Spørgsmål
Er det muligt og se enerimærke for ens ejerlejlighed? Har prøvet og se om jeg kunne finde det her på denne hjemmeside, men uden held.
Svar
Der udarbejdes ikke energimærke for en ejerlejlighed alene, men kun for hovedejendommen.
Den bør du kunne finde i de papirer hvor du købte lejligheden, ellers spørg administrator.
Med venlig hilsen
Thomas Mark Damsholt
Advokat
Hjemmeside
23.02.2026 10:14:16
Spørgsmål
Vi har et spørgsmål ang udgiftsansvaret for en skade på et dobbelthus. Vi flyttede i efteråret 2025 ind i halvdelen af dette dobbelthus (delt vertikalt), og forleden gav vores naboer os besked om, at de ifm en renovering af deres væg indendørs (som er den væg/mur vi har til fælles) havde fået konstateret fugt i væggen. Maleren oplyser at fugten bliver ved med at komme igen, selv efter forsøg på optørring med affugter, og de undersøger derfor hvad årsagen kan være. Her finder de ud af, at skaden formentlig har sin oprindelse udendørs, ved en overgang mellem en oprindelig brandmur/mur mellem de to grunde (den går ligesom 2-3 m. længere ud end facaden på begge huse) og den mur, der er bygget ovenpå denne oprindelige mur, da de for 16 år siden fik lavet en tilbygning. Deres håndværker siger, at det har noget med nogle gamle slags mursten, som tilsyneladende har suget fugt til sig (og gør det stadig når der er meget nedbør) og at der derfor skal laves en zinkinddækning, så vandet ikke kan løbe ind i huset. Vi er dog i tvivl om, hvorvidt det er vores ansvar at være med til at dække skaden og om vi i så fald skal betale af egen lomme for dette eller om en evt ejerskifteforsikring eller husforsikring kan gøre noget her? Vi håber I kan hjælpe os med lidt afklaring.
Svar
I første omgang skal det afklares hvad forholdet skyldes og senere kan det så blive relevant at fordele ansvaret og måske anmelde forholdet til ejerskifteforsikringen.
Så der bør nok afholdes et syn og skøn, medmindre I kan blive enige om at udpege en uvildig teknisk rådgiver.
Den mur, der er bygget ovenpå denne oprindelige mur, da naboen for 16 år siden fik lavet en tilbygning kan være årsagen til problemet og så må naboen selv betale, men det må afklares ved besigtigelsen.
Med venlig hilsen
Thomas Mark Damsholt
Advokat
Hjemmeside