Vurderingsprincip – andel

19.12.2016 14:19:03

 

Spørgsmål

Er man bundet op på et vurderingsprincip i forbindelse med fastsættelse af ejendomsværdien i en andelsboligforening?
Altså hvis man idag vælger at gå fra den offentlige ejendomsvurdering over til valuarvurdering, og man så løbende hver 18. måned får denne opdateret. Kan man så blot skifte tilbage til den offentlige vurdering hvis man senere igen ønsker at anvende denne?

Svar

Kære spørger

Med mindre der er fastsat andet i foreningens vedtægter, kan foreningen skifte grundlag for opgørelse af andelens værdi, jf. Andelsboligforeningslovens § 5. Der er en særregel om anvendelse af anskaffelsesprisen i 2 år efter stiftelse af forening ved visse typer af ejendomme.

Med venlig hilsen

Anders Welding
Dansk BOLIGadvokat, Amager


TILBAGE

Spørg BOLIG-brevkassen

(SPAM tjek) 10 + 5 =

Søg i brevkassen

Køb bolig
Sælg bolig
Andelsbolig
Sommerhus
Nybyggeri/ombygning
Leje
Erhverv
Tvangsauktion
Ejerforhold
Dokumenter
Fejl og mangler
Økonomi
Diverse