Udlejning af villa på værelsesbasis

12.03.2018 09:18:51

 

Spørgsmål:

Vi har en villa, vi gerne vil leje ud på værelsesbasis, da der er stor efterspørgsel på dette i vores område. Vi vil derfor ikke selv bebo villaen. Værelser udlejes >1 måned ad gangen, er møblerede og vi gør rent. Linned leveres af os. Der er således tale om en mellemting mellem værelsesudlejning og Bed&Breakfast. Er det lovligt? Skal kommunen ansøges om tilladelse?

Svar:

Kære Spørger

Hvis der er bopælspligt på ejendommen, hvilket der sædvanligvis er (spørg eventuelt i kommunen), er det ikke lovligt. Se Boligreguleringslovens Kap. VII især § 46, stk. 1, 2. pkt.

Med venlig hilsen
Anders Welding
Danske Boligadvokater, Amager

 


TILBAGE

Spørg BOLIG-brevkassen

(SPAM tjek) 10 + 5 =

Søg i brevkassen

Køb bolig
Sælg bolig
Andelsbolig
Sommerhus
Nybyggeri/ombygning
Leje
Erhverv
Tvangsauktion
Ejerforhold
Dokumenter
Fejl og mangler
Økonomi
Diverse