Sammenlægning af to anparter

18.06.2018 09:14:03

 

Spørgsmål:

Hej!

Vi er ejer af en ideel anpart og har fået muligheden for at byde på den anden part. BBR – areal for hele ejendommen er under 130 kvm. Betyder det så, at vi kan regne med at få tilladelse til at evt. lægge lejlighederne sammen, hvis vi beslutter os for det i fremtiden?

Mange tak for hjælpen!

Svar:

Kære Spørger,

Det er af afgørende betydning for svaret på det stillede spørgsmål, at arealet efter sammenlægning ikke overstiger 130 kvm. I sådanne tilfælde følger det således direkte af Boligreguleringslovens § 46 stk. 2, litra a, at kommunen ikke kan nægte tilladelse til sammenlægning

I forbindelse med en eventuel sammenlægning er det imidlertid et krav, at kommunen vil kunne konstatere, at byggelovgivningen er overholdt, hvilket således vil skulle dokumenteres i forbindelse med indsendelse af ansøgning til kommunen.

Foruden godkendelse og registrering hos kommunen, skal der skulle gennemføres en tinglysningsmæssig ekspedition, hvori den foretagne ændring registreres i Tingbogen.

Rasmus H. E. Agathon
Danske Boligadvokater, Frederiksberg


TILBAGE

Spørg BOLIG-brevkassen

(SPAM tjek) 10 + 5 =

Søg i brevkassen

Køb bolig
Sælg bolig
Andelsbolig
Sommerhus
Nybyggeri/ombygning
Leje
Erhverv
Tvangsauktion
Ejerforhold
Dokumenter
Fejl og mangler
Økonomi
Diverse