Salg af andelsbolig

13.04.2018 09:31:34

 

Spørgsmål:

Vi er ved at sælge vores andel og få udarbejdet købsaftale hertil. Der kommer dog en lille stigning i andelen snart og den vil vi selvfølgelig gerne have med. Jeg synes at have hørt at man kan skrive det ind i købsaftalen at hvis der kommer en stigning skal sælger efterbetale. Jeg kan dog ikke finde noget skrevet om det. Kan I hjælpe med et svar?

Svar:

Kære spørger

Du har ret i, at regulering en gang imellem forekommer, og det kan også være lovligt.

Udgangspunktet er, at sælger kan sælge til den andelskroneværdi, der er godkendt på en generalforsamling, se Andelsboligforeningsloven § 5.

Efter retspraksis kan der imidlertid aftales regulering til en andelskroneværdi, der fastsættes på den efterfølgende generalforsamling, hvis det enten har hjemmel i boligforeningens vedtægter eller hvis det praktiseres i boligforeningen gennem en fast mangeårig kutyme.

Bestyrelsen og eventuelt administrator bør kunne vejlede dig nærmere.

Med venlig hilsen
Anders Welding
Danske Boligadvokater, Amager


TILBAGE

Spørg BOLIG-brevkassen

(SPAM tjek) 10 + 5 =

Søg i brevkassen

Køb bolig
Sælg bolig
Andelsbolig
Sommerhus
Nybyggeri/ombygning
Leje
Erhverv
Tvangsauktion
Ejerforhold
Dokumenter
Fejl og mangler
Økonomi
Diverse