Påvirker tvangsauktion min folkepension?

07.06.2016 16:22:49

Spørgsmål:

Jeg har et ældre hus på landet, som der ikke kan sælges, det har nu været til salg i snart 3 år. og der er nul interesse, så en tvangsauktion kan snart blive aktuel, da jeg har et lån som forfalder nu, og jeg kan ikke få det fornyet, de siger at selvom ejendomsværdien er 1,1 million, så er det værdiløst, når det ikke kan sælges. jeg ejer intet af værdi, og har kun folkepension. jeg har en lille bil som der er gæld i, kan jeg beholde den, og hvad med ejendomsskat, kan kommunen tage af min pension,

Svar:

Kære spørger

De kreditorer, der eventuelt ikke bliver dækket af det bud,  der gives på tvangsauktionen, kan rejse kravet over for dig på et senere tidspunkt.

Der  gøres ikke normalt  udlæg,  hvis der ikke er aktiver med fri værdi.

Du har ret til at modtage folkepension ubeskåret.

Med venlig hilsen/Kind regards

Erik Turley, advokat (H)

Dansk BOLIGadvokat, Hillerød

TILBAGE

Spørg BOLIG-brevkassen

(SPAM tjek) 10 + 5 =

Søg i brevkassen

Køb bolig
Sælg bolig
Andelsbolig
Sommerhus
Nybyggeri/ombygning
Leje
Erhverv
Tvangsauktion
Ejerforhold
Dokumenter
Fejl og mangler
Økonomi
Diverse