Opsigelse og salg

02.09.2015 13:22:29

 

Spørgsmål:

Jeg har p.t en lejer i mit hus, men skal selv bruge huset, jeg ved han har et års opsigelse. Hvor lang tid efter jeg er flyttet ind, må jeg sætte huset til salg ??
Og er der en bestemt opsigelse formular?

Svar:

Kære spørger

Der er ingen regler for, hvor lang tid der skal gå, inden du må sætte huset til salg.

Du skal dog være opmærksom på, at du kun kan benytte den nævnte opsigelsesregel i lejelovens § 83, stk. 1 a), hvis du faktisk skal bo i huset. Hvis din hensigt er at skaffe dig af med lejeren for at sælge huset, kan du formelt set ikke anvende denne opsigelsesregel.

Der findes ingen bestemt opsigelsesformular ved opsigelse efter § 83, stk. 1 a). Du skal dog sikre dig, at du overholder lejelovens §§ 84, 86, stk. 2 og 87. Jeg vil derfor anbefale dig, at du læse disse bestemmelser nøje.

Med venlig hilsen / Best regards

Henrik Palmkvist
Dansk BOLIGadvokat, København

 


TILBAGE

Spørg BOLIG-brevkassen

(SPAM tjek) 10 + 5 =

Søg i brevkassen

Køb bolig
Sælg bolig
Andelsbolig
Sommerhus
Nybyggeri/ombygning
Leje
Erhverv
Tvangsauktion
Ejerforhold
Dokumenter
Fejl og mangler
Økonomi
Diverse