Lovligt at bo to steder

31.10.2017 10:45:46

 

Spørgsmål:

Vi har for nylig købt en landejendom, hvor vi har delvis erhverv og delvis privat bolig. Derudover har vi købt en lejlighed til vores datter på Nørrebro (forældrekøb).

Denne lejlighed bruger vi meget ofte, mindst 1-2 gange om ugen, og i perioder mere.

Derfor har vi brug for at have en bil, som står på Nørrebro med en parkeringslicens.

Vores datter betaler en husleje, dvs. den er udlejet, men idet vores datter har en kæreste, sover hun hos ham de dage vi benytter os af lejligheden. Mit spørgsmål er så, kan vi have folkeregisteradresse på samme adresse som vores datter og er det lovligt at bo 2 steder? På forhånd tusind tak for jeres svar.

Svar:

Kære spørger

Som udgangspunkt skal man være tilmeldt Follkeregistret i den kommune, hvor man bor.

Der er mulighed for, at en kommune kan meddele en såkaldt Flexboligtilladelse, jf. Boligreguleringsloven og særligt § 50, stk. 2. Det vil i jeres tilfælde være den kommune, hvori jeres landejendom er beliggende, hvorefter jeres bopæl kan være lejligheden på Nørrebro.

Jeg vil dog anbefale jer at rette henvendelse til de respektive kommuner, inden I disponerer.

Med venlig hilsen
Anders Welding
Dansk BOLIGadvokat, Amager


TILBAGE

Spørg BOLIG-brevkassen

(SPAM tjek) 10 + 5 =

Søg i brevkassen

Køb bolig
Sælg bolig
Andelsbolig
Sommerhus
Nybyggeri/ombygning
Leje
Erhverv
Tvangsauktion
Ejerforhold
Dokumenter
Fejl og mangler
Økonomi
Diverse