Køb af aktielejlighed

02.09.2015 13:26:36

 

Spørgsmål:

Kære boligadvokat

Jeg overvejer at købe en såkaldt ‘aktie-lejlighed’- den er til salg til den tekniske andelsværdi, dvs. den del af foreningens gæld som lejligheden hæfter for, er tillagt prisen/andelsindskudet. Er det efter reglerne?

Svar:

Kære spørger

Reglerne omkring fastsættelse af overdragelsessum ved overdragelse af aktier i boligaktisselskaber svarer til reglerne for andelsboligforeninger, herunder Andelsboliglovens § 11, jf. § 5 og 6. Opgørelsen skal derfor foretages ligesom ved andelsboliger, og der skal udleveres tilsvarende oplysninger til køber.

Med venlig hilsen

Anders Welding
Dansk BOLIGadvokat, Amager


TILBAGE

Spørg BOLIG-brevkassen

(SPAM tjek) 10 + 5 =

Søg i brevkassen

Køb bolig
Sælg bolig
Andelsbolig
Sommerhus
Nybyggeri/ombygning
Leje
Erhverv
Tvangsauktion
Ejerforhold
Dokumenter
Fejl og mangler
Økonomi
Diverse