Kan kælderen blive selvstændig matrikel?

22.09.2017 11:42:25

 

Spørgsmål:

Min mand og jeg bor i en villa med stue og kælderplan. Vi har fået godkendelse af kommunen til at anvende halvdelen af kælderen som beboelse, hvilket svarer til 60 m2.

Der er i kælderen nyistandsat køkken og badeværelse. Vi ønsker at give min søn mulighed for at bo i kælderen på en selvstændig matrikel. Vil det kunne lade sig gøre og hvad skal vi foretage os i denne henseende?

Vores bolig er på 168 m2 i stueplan og 130 i kælderplan, hvoraf de 60 m2 nu er blevet beboelse.

Svar:

Kære spørger

Det tror jeg næppe.

I givet fald skulle der oprettes 2 boliger i ejendommen, hvorefter der skulle ske udstykning i ejerlejligheder efter Ejerlejlighedslovens § 10, stk. 2.

Du kan eventuelt prøve at tage kontakt til kommunen og forhøre dig om, hvorvidt kommunen vil give tilladelse til opdeling af ejendommen til et 2-familieshus. Arbejdsgangen vil derefter være at søge tilladelse til opdeling og udmatrikulering i ejerlejligheder, og her skal I have hjælp fra landinspektør og formentlig også fra en byggeteknisk rådgiver til opfyldelse af de såkaldte “kvalitetskrav”. Se mere herom i lovens § 10, stk. 2, litra a) til i).

Med venlig hilsen

Anders Welding
Dansk BOLIGadvokat, Amager


TILBAGE

Spørg BOLIG-brevkassen

(SPAM tjek) 10 + 5 =

Søg i brevkassen

Køb bolig
Sælg bolig
Andelsbolig
Sommerhus
Nybyggeri/ombygning
Leje
Erhverv
Tvangsauktion
Ejerforhold
Dokumenter
Fejl og mangler
Økonomi
Diverse