Folkeregisteradresse i sommerhus eller på båd?

26.06.2017 13:21:47

 

Spørgsmål:

Som udgangspunkt er det muligt at få sig registreret med fast folkeregisteradresse på sin båd. Dette er dog, iht paragraf 9, kun gældende hvis man ikke er i besiddelse af andre boliger. Hvad er gældende, hvis man bor på en båd, men samtidig er ejer af et sommerhus? Jeg er bekendt med, at et sommerhus i skattemæssig sammenhæng,  som udgangspunkt ikke statuerer som bopæl, men hvad gælder her?

§ 9. Kommunalbestyrelsen skal registrere en person, hvis eneste bolig er en båd, en campingvogn eller lignende bevægelig bolig, med adresse dér, hvis båden, campingvognen eller lignende fast befinder sig et bestemt sted.

Svar:

Kære spørger

Hvis man bor på en båd og ejer et sommerhus, skal man registreres med adresse dér, hvor man har sin bopæl. Med bopæl skal forstås den bolig, hvor man overvejende opholder sig, og som er centrum for ens livsførelse.

Anvender I alene sommerhuset til ferie og fritidsmæssige formål, skal I således registreres med adresse på båden.

Med venlig hilsen / Best regards

Henrik Palmkvist
Dansk BOLIGadvokat, København


TILBAGE

Spørg BOLIG-brevkassen

(SPAM tjek) 10 + 5 =

Søg i brevkassen

Køb bolig
Sælg bolig
Andelsbolig
Sommerhus
Nybyggeri/ombygning
Leje
Erhverv
Tvangsauktion
Ejerforhold
Dokumenter
Fejl og mangler
Økonomi
Diverse