Bopælspligt

18.01.2017 14:21:54

 

Spørgsmål
Jeg har blot en lille forespørgsel ang. bopælspligt i en andelsbolig. Jeg har et ønske om at arbejde i Grønland i et år. Jeg har talt med vores formand i foreningen som ikke synes det er et problem i forhold til at jeg ikke er i min lejlighed. Vores vedtægter definerer heller ikke noget ang. bopælspligt. Er der andre regler som er gældende for en andelsbolig eller kan jeg følge formandens anbefaling? Jeg tænker på om vi høre ind under Københavns Kommunes lejelov eller lignede? På forhånd tak.

Svar
Kære spørger

Ifølge Boligreguleringslovens § 48 må en bolig i de kommuner, der er omfattet af lovens regler om benyttelse af boliger, ikke stå tom, og det påhviler ejeren at sørge for, at den fortsat benyttes til beboelse. Dette er gældende i København.

Du kan søge dispensation hos kommunen, men ellers må du sørge for, at lejligheden bliver beboet, f.eks. ved udlejning. Kontakt eventuelt Københavns Kommune og forhør dig nærmere om dine muligheder.

Med venlig hilsen
Anders Welding
Dansk BOLIGadvokat, Amager


TILBAGE

Spørg BOLIG-brevkassen

(SPAM tjek) 10 + 5 =

Søg i brevkassen

Køb bolig
Sælg bolig
Andelsbolig
Sommerhus
Nybyggeri/ombygning
Leje
Erhverv
Tvangsauktion
Ejerforhold
Dokumenter
Fejl og mangler
Økonomi
Diverse