Bopælspligt

03.09.2018 09:14:43

 

Spørgsmål:

Jeg overvejer at købe et ældre hus med bopælspligt. Huset trænger til en kærlig hånd, og det vil nok tage et par år, før huset er, som jeg ønsker det. Har jeg pligt til at bo i huset/leje ud, mens ombygningen står på? Jeg forventer ikke at flytte adresse, før huset står færdigt.

Svar:

Kære Spørger,

Det følger af Boligreguleringslovens § 48 at man i kommuner der er omfattet af reglerne, ikke kan lade en bolig stå tom, dvs. ubeboet, i mere end 6 uger. Dvs. man har som udgangspunkt pligt til at bo i huset, idet der, som du selv nævner, er såkaldt bopælspligt. Grænsen for at overholde forpligtelse ligger omtrentligt på ophold i 180 dage/årligt.

Idet du har i sinde, at renovere huset over en længerevarende periode, bør du søge om dispensation fra bopælspligten hos kommunen. Kontakt derfor kommunen og forelæg dem den konkrete problemstilling, hvorefter det ikke burde give anledning til problemer.

Rasmus H. E. Agathon
Danske Boligadvokater, Lyngby


TILBAGE

Spørg BOLIG-brevkassen

(SPAM tjek) 10 + 5 =

Søg i brevkassen

Køb bolig
Sælg bolig
Andelsbolig
Sommerhus
Nybyggeri/ombygning
Leje
Erhverv
Tvangsauktion
Ejerforhold
Dokumenter
Fejl og mangler
Økonomi
Diverse