Bolig i kolonihave og sommerhus?

23.09.2014 14:50:26

 

Spørgsmål,

Hej,

Min kone og jeg ejer et sommerhus og bor til leje i en lejlighed. Mit spørgsmål går på, om vi må skifte vores lejlighed ud med et kolonihavehus og bo i dette den ene halvdel af året og i sommerhuset den anden halvdel?

Eller skal man have folkeregisteradresse et andet sted, og er det i så fald ulovligt?

På forhånd tak.

Svar:

Kære spørger,

Det er ifølge Lov om planlægning § 40 forbundet med strafansvar at anvende en bolig i et sommerhusområde som bopæl i perioden 01.10. til 31.03. Et sommerhusområde vil normalt også omfatte kolonihaveområder.

Jeres arrangement er derfor ikke lovligt, medmindre I efter Lov om planlægning § 41 har ret til at anvende sommerhuset til helårsbolig.

Med venlig hilsen,
Anders Welding
Dansk BOLIGadvokat, København S


TILBAGE

Spørg BOLIG-brevkassen

(SPAM tjek) 10 + 5 =

Søg i brevkassen

Køb bolig
Sælg bolig
Andelsbolig
Sommerhus
Nybyggeri/ombygning
Leje
Erhverv
Tvangsauktion
Ejerforhold
Dokumenter
Fejl og mangler
Økonomi
Diverse