Beskatning v. udlejning af ejerlejlighed

14.08.2014 10:16:58

 

Spørgsmål:

Hej,

Jeg har en ejerlejlighed som jeg overvejer at udleje. Jeg har boet i lejligheden i ca. 7 år.

Jeg har læst om parcelhusreglen for at finde ud af, om jeg bliver beskattet af en eventuel gevinst, hvis jeg sælger lejligheden efter at have udlejet den i et par år, men kan ikke helt gennemskue om jeg gør eller ej?

Så vidt jeg kan forstå, bliver jeg ikke beskattet i tilfælde af, at jeg sælger den uden at have lejet den ud.

Svar:

Kære spørger,

En af betingelserne for skattefri afståelse i medfør af Ejendomsavancebeskatningsloven er ifølge § 8:

" … hvis huset eller lejligheden har tjent til bolig for ejeren eller dennes husstand i en del af eller hele den periode, hvori denne har ejet ejendommen … "

Som sagen er oplyst, kan du afstå uden at blive beskattet.

Med venlig hilsen,
Anders Welding
Dansk BOLIGadvokat, København S


TILBAGE

Spørg BOLIG-brevkassen

(SPAM tjek) 10 + 5 =

Søg i brevkassen

Køb bolig
Sælg bolig
Andelsbolig
Sommerhus
Nybyggeri/ombygning
Leje
Erhverv
Tvangsauktion
Ejerforhold
Dokumenter
Fejl og mangler
Økonomi
Diverse