Andelskrone værdi

30.05.2018 14:32:31

 

Spørgsmål:

I forbindelse med salg af min andelsbolig opdager jeg, at den andelskrone værdi, jeg købte andelen for i 2008, var værdien i 2007 og ikke den værdi, der blev sat på generalforsamlingen 2008. Jeg købte 1 juni 2008, og generalforsamlingen var i april 2008. Der er ca 50.000 kroners forskel på prisen den gang.
Er det noget jeg kan kræve en tilbagebetaling på fra foreningen?  Kunne der være en god grund til, at det ikke var 2008 prisen, jeg købte til?  Jeg ved, jeg burde havde været opmærksom på det, da jeg købte, men jeg var ny i andelsverdenen dengang.

Svar:

Kære Spørger

Under alle omstændigheder er kravet forældet nu, så du kan ikke gøre noget nu.

Dit krav blev forældet på 6 måneder, jfr. ABL § 16 stk. 3.

Jeg forudsætter du fik kendskab til regnskabet på generalforsamlingen i april 2008 og fik referatet efterfølgende.

Med venlig hilsen

Thomas Damsholt
Danske Boligadvokater, Lyngby


TILBAGE

Spørg BOLIG-brevkassen

(SPAM tjek) 10 + 5 =

Søg i brevkassen

Køb bolig
Sælg bolig
Andelsbolig
Sommerhus
Nybyggeri/ombygning
Leje
Erhverv
Tvangsauktion
Ejerforhold
Dokumenter
Fejl og mangler
Økonomi
Diverse