Har betalt for meget i husleje

11.08.2014 13:06:35

 

Spørgsmål:

Hej,

Jeg har opdaget at vi ved en fejl har betalt 400 kr.for meget i husleje om måneden i ca.5 år. Udlejer har ikke gjort os opmærksom på dette. Hvordan griber jeg det an? Kan jeg bede udlejer om en opgørelse af husleje kontoen,og kan jeg bede om at få det for meget indbetalte udbetalt. Kan jeg undlade at betale husleje her 1/8 og lade overskuddet betale huslejen?

Svar:

Kære spørger,

Ja, du kan kræve det for meget betalte husleje udbetalt, ligesom du vil kunne kræve lejen nedsat med virkning for fremtiden – dette følger af boligreguleringslovens § 17.

Du må derimod ikke undlade at betale huslejen, da dette vil være en væsentlig misligholdelse af lejeaftalen, som kan begrunde udlejers ophævelse af dit lejemål (jf. lejelovens § 93).

Jeg vil anbefale dig at indlede en dialog med udlejer og i tilfælde af, at dette ikke fører til noget, at kontakte en advokat.

Med venlig hilsen,
Jesper Graff
Dansk BOLIGadvokat, Ballerup


TILBAGE

Spørg BOLIG-brevkassen

(SPAM tjek) 10 + 5 =

Søg i brevkassen

Køb bolig
Sælg bolig
Andelsbolig
Sommerhus
Nybyggeri/ombygning
Leje
Erhverv
Tvangsauktion
Ejerforhold
Dokumenter
Fejl og mangler
Økonomi
Diverse