Kontrakt om opsigelse om 8 år

14.08.2014 10:08:47

 

Spørgsmål:

Hej,

Jeg har netop lejet en lejlighed, og i forbindelse med indgåelse af lejekontrakten, har jeg også skrevet under på min fremtidige opsigelse, som er om 8 år.

Er det holdbart, eller kan jeg godt blive boende, når de 8 år er gået, selvom at jeg har skrevet under på min fremtidige opsigelse?

Svar:

Kære spørger,

Hvis udlejer ønsker at udleje sin lejlighed for en begrænset periode, krævet det udlejer har en særlig god grund til ikke at benytte de almindelige regler i lejeloven omkring opsigelse.

Med venlig hilsen,
Jesper Graff
Dansk BOLIGadvokat, Ballerup
Ønsker du ikke at fraflytte når de 8 år er gået, har du mulighed for at bringe sagen fra boligretten, som kan tilsidesætte tidsbegrænsningen, hvis den ikke anses tilstrækkeligt begrundet i udlejerens forhold, jf. lejelovens § 80, stk. 3.

Vælger boligretten at tilsidesætte tidsbegrænsningen, kan du blive boende i lejemålet.

Boligretten vil næppe tillægge din allerede underskrevne opsigelse afgørende betydning, hvis du kan sandsynliggøre, at det var udlejer, der stillede den som krav for at indgå lejeaftalen.

Med venlig hilsen,
Jesper Graff
Dansk BOLIGadvokat, Ballerup


TILBAGE

Spørg BOLIG-brevkassen

(SPAM tjek) 10 + 5 =

Søg i brevkassen

Køb bolig
Sælg bolig
Andelsbolig
Sommerhus
Nybyggeri/ombygning
Leje
Erhverv
Tvangsauktion
Ejerforhold
Dokumenter
Fejl og mangler
Økonomi
Diverse