Hotellejligheder

05.02.2015 13:38:36

 

Spørgsmål:

Kære eksperter,

Jeg ejer og bor i en ejerlejlighed i København. Jeg påtænker at købe endnu en ejerlejlighed et andet sted i København (med tiden flere), som jeg vil drive som hotellejligheder, hvor jeg selvfølgelig indberetter indtægten på min selvangivelse.

Er der noget til hinder for at udbyde enkeltovernatninger og hvordan spiller det sammen med at man maks må udleje sin bolig for 1100 pr. kvadratmeter?

Svar:

Hej,

Her er mit svar.

Såfremt du ønsker at benytte dine lejligheder som hotellejligheder, så finder reglerne i lejeloven ikke anvendelse. Dermed finder reglerne om maksimal pris pr. kvm. for udleje heller ikke anvendelse.

Du skal dog være opmærksom på, at det efter Boligreguleringslovens § 46 ikke er tilladt, at boligen helt eller delvis tages i brug til andet end beboelse uden kommunalbestyrelsens samtykke.

Jeg vil anbefale dig at tage kontakt til kommunen, som kan fortælle dig hvilke regler der gælder for de forskellige områder lejlighederne er beliggende i.

Med venlig hilsen

Advokat Jesper Graff
DANSK Boligadvokat, Ballerup


TILBAGE

Spørg BOLIG-brevkassen

(SPAM tjek) 10 + 5 =

Søg i brevkassen

Køb bolig
Sælg bolig
Andelsbolig
Sommerhus
Nybyggeri/ombygning
Leje
Erhverv
Tvangsauktion
Ejerforhold
Dokumenter
Fejl og mangler
Økonomi
Diverse