Er opsigelse gældende når lejemål ophører?

20.11.2014 15:50:34

 

Spørgsmål:

Hej,

Ifølge min lejekontrakt kan dette lejemål lejes 1 år af gangen, dette første år er ved at være slut – i løbet af næste uge. Jeg er dog kommet i den situation, at jeg gerne vil fraflytte lejemålet, skal jeg så stadigt give 3 mdr’s opsigelse da lejemålet er ved at udløbe ifølge kontrakten?

Svar:

Kære spørger,

Af lejeloven fremgår det, at hvis en lejeaftale er tidsbestemt (som den er i dit tilfælde), ophører lejeforholdet uden opsigelse ved den aftalte lejetids udløb (jf. lejelovens § 80). Så det vil sige, at hvis der i mellem dig og udlejer er aftalt en dato for lejeforholdets ophør, behøver du ikke opsige lejemålet 3 mdr. forinden.

Hvis udlejeren alligevel modsætter sig dette, vil jeg råde dig til at kontakte en advokat i lejeret, som kan kigge på din lejekontrakt.

Med venlig hilsen,
Jesper Graff
Dansk BOLIGadvokat, Ballerup


TILBAGE

Spørg BOLIG-brevkassen

(SPAM tjek) 10 + 5 =

Søg i brevkassen

Køb bolig
Sælg bolig
Andelsbolig
Sommerhus
Nybyggeri/ombygning
Leje
Erhverv
Tvangsauktion
Ejerforhold
Dokumenter
Fejl og mangler
Økonomi
Diverse