30-07-2010 Skal mægler have salær?
Spørgsmål:
Jeg er ved at sælge en lejlighed. Aftalen med mægler er netop udløbet efter 6 måneder. Mægler har i perioden kommet med en potentiel køber. Salget blev ikke til noget fordi køber bød for lavt. Kan jeg, nu hvor aftalen med mægler er udløbet, kontakte den potentielle køber og foreslå en handel - jeg har et lidt større råderum mht. prisen hvis ikke mægleren skal have sit salær.
Mægleren har orienteret mig om at det er ulovligt.
Hilsen Nils
Svar:
Kære Nils
Normalt vil en ellers aftalt ret til et vederlag bortfalde, hvis der ikke etableres en endelig aftale mellem køber og sælger inden for formidlingsaftalens periode.
Hvis det imidlertid må antages, at købsaftalen indgås på grundlag af mæglerens indsats og aftaleindgåelsen er blevet udskudt, for at holde mægleren ude, vil denne kunne være berettiget til et vederlag alligevel.
Mægleren skal kunne godtgøre, at hans/hendes indsats har været afgørende for købsaftalens indgåelse og kunne sandsynliggøre, at der er "spekuleret" mod den pågældendes vederlag.
Mange konkrete forhold kan således lægges ind i en sådan afklaring.
Med venlig hilsen/Kind regards
Erik Turley, advokat (H)
Dansk BOLIGadvokat, Hillerød
|